Evo
13.01.2010 - 15:48
joo mmm:n miehiä ollaan, no en helveetissä oo.Ota se kaiku kesällä mukaan ja luotaa alinen järvi ni tiiät mistä puhun.Kyllä siellä ainakin viime vuonna joka reissulla tuli kaloja.Tästä vuodesta en tiiä ku en oo kerenny käydä, mutta suosittelen kokeilemaan jotakin muutakin kuin sitä tahnaongintaa.Kuten jo sanoin se on kiinni siitä millä pilkkii.En ole mikään spesialisti. Aina parempi mitä vähempi siellä kalassa käytte onpahan kaloja sitten vieläkin enemmän ongittavana kunhan sinne kerkeen.Ps viime talvena eivät ainakaan merkanneet istutuksia mihinkään ja se touhu siellä on kyllä keiltämättä menny koko ajan huonompaan suuntaan.Tuolloin 1990-luvulla evo oli ihan eri paikka kuin nyt.
milläs kalat on tänä vuonna noussu? tahnat,liitsit vai jollai muulla..
Teoriassa kaikki opeteltu, tahnaa ostettu ja hyi hitto kun haisee pahalle. Mukaan kaverin tekemä odotusonki, 2 liitsiä ja räsänen+värikoukku. Kesällä tullut käytyä evolla, mutta kirrepilkkihomma aivan uutta. Pilkin sieltä mistä löytyy verijälkiä jäältä. Tälläisellä taktiikalla liikkeellä. Miten on, saiskohan noviisi evolta viikonloppuna kalan? vai onko kaikki jo ongittu pois?
kait se pitää viikol ajella evolle kun olisi uusia morreja testattavana..laittoivatkohan kalaa muihin kuin alimmaiseen..
Ainakin kioskin seinässä tänään luki, että kalaa laitettiin ylimmäiseen ja alimmaiseen. Tosiaan tänään tuli tehtyä kolmen tunnin reissu ja tuloksena yksi lohi(900g). Tahnalla tuli..
hyvä juttu..ylimmäiselle niemenkärkeen tulipaikan juurelle mentävä siis..
käytiin tänään syväjärvellä,kalaa tuli ihan tolkuttomasti aamusta,päivällä oli aika hiljaista,iltapäivällä jonkinlainen otti.
onko netissä enää niemisjärvien syvyyskartta, kun en löytäny? Aamulla kohti evoa, saa nähdä saako noviisi kalaa. Evästä ainakin on repullinen tehty valmiiksi
23.2 kisassa nousi kaloja tiettävästi jäälle 27kpl eli kyllä niitä sinne kisan jäljiltä vielä reilusti jäi (istutus 800kg, isoimmat yksilöt tiemmä lähes 5kg).
Tänään 1.3. käytiin jäällä ja vaimokkeen kanssa yhteensä 4 kirreä tapettiin. Noin kilosia kaikki. Aliselta Niemisjärveltä ja jään alta =)
Kivasti oli porukkaa jäällä, about 20 henkilöä.
Kovin oli outoa sakkia evolla; tuppisuita tai sitten viinanvoimalla puhuvia. Paljon onkia oli pyynnissä, mutta onkijoita ei näkynyt missään. Mut oli siellä mukavaakin porukkaa. Sain hyvää oppia ja tahnalla ja uistimella kirren. Kyllä kirre iskee lujaa uistimeen. Tahtoo lisää!
onks kukaan käyny....
Mikähän mahtaa olla jäätilanne? Onko istutuksista mitään tietoo? Onkos kukaan saanut mitään ja mistä ja millä? ;-)
Kyllä jäitä on,ja istutettukin on.Saatu aika nihkeesti kalaa,melkein mihin ja mistä vain kun kala osuu kohdalleen!
onkos kukaan käyny onkimassa?? ite en oo talvisin käyny mut mielenkiinnosta vois kyllä joku päivä uhrautua. kesällä kyllä on tullu käytyä ja aina jotain saanutki
tänään 3 tunnin luvalla.1 minuutin vienti ja vielä sylkäs tahnan pois.olikohan maanantaina istutettu 300kg alinen ja 300kg ylinen.
Jäätilanne nyt kovien pakkasten jälkeen? Ja onko kala syönyt?
Onko syväjärven luvat kuinka kalliit? Varmaan porukka kannattaa kerätä,vai??
Eikös se ole talvella 500 e/vrk + henkilömaksu: 25 e/hlö/vrk..
jees sen verran se on ja eipä taida tälle talvele enään montaa vapaata viikonloppua ole. Mutta mehän ollaan täältä foorumilta kerätty porukkaa jo 3:lle reissulle mutta tän vuoden reissu meni pieleen mutta josko ens vuonna taas päästäis.
no kait sitä syssyl taas porukkaa kasataan...
Eikö tosiaan kukaan oo käyny pilkillä?
Muistutan vielä, että Villi Pohjola ei myy "päiväreissuja" Syväjärvelle, elikkä ei onnistunut vuokraaminen "pimeästä pimeään" päiväreissuna, vaan pienin maksu on tuo vuorokausimaksu, joka on sulan veden aikaan vielä tuplat tuosta ym. maksusta. Joten ekajäille ensi talvena pääsis päiväksi, esim. lauantai, hintaan 50 euroa per jäppinen, edellyttäen että mukana olisi täys porukka, ts. 20 henkeä, ja viikonloppu 100 euroa. Tuolla rahalla ei lähtenyt porukka pilkille, olis ollu se reissu nyt maaliskuun 15-16 päivä.
Tuohon hintaan sisältyy sitten majoitus, liinavaatteet, sauna, ja ruokaakin on valmistettu.
mikähän on jäätilanne evolla..onko kalaa tullut...
Uskaltaako vielä jäille mennä? Kertokaas kamut
autolla aattelin mennä
Tänään oltiin ja oli toki muitakin ja vielä jäät kesti. Rannasta alkoi olemaan aika pehmeita eikä keskelläkään teräsjäätä enää ollut. Voipi olla viimeinen viikonloppu kun pilkille pääsee jos säät jatkuu lämpiminä... Varovaisuutta!!!
onko rannat jo niin sulat että pääsee rannalta viskoo?
pilkille huomenna
oliko jäitä?
lauantaina oli ainakin vielä jäätä.
onko mikään järvistä jo jäistä vapaa?
Sivut
Lisää uusi kommentti