Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
Kyrösjärvi
A Aalto
13.01.2010 - 12:09
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Missä Gös perhoilet? Itselläni ykköskohteena tapasi olla Poltinjoki koskineen, kunnes kausilupa lopetettiin. Se oli kätevä, kun yleensä ehti kalaan vain muutamaksi tunniksi kerrallaan. Kosken entisöinnin jälkeen olen muistaakseni käynyt ko. paikalla ihan yhden kerran. 90-luvulla oli myös tapana tehdä reissu kesässä Tervoon Äsylle..
Perjolla käyn nykyisin ehkä viitisen kertaa kesällä - ihan mukavia lupavapaita virtavesiä Kyrösjärven ympäristöstä löytyy muitakin. Ja taimenta ja harjusta löytyy..
Minkäslainen tää Sipsiönjoki (vai mikä se nyt oli) on? Siis se lyhyt koskipätkä Luhalahdessa. Tai sitten Vahokoski, vai ovatko peräti samaa jokea?
Onko kukaan vielä käynyt madepilkillä Kyrösjärvellä? Itse ajattelin kokeilla, kun keskiviikkona tai torstaina ehtisi...
Liitsi; en tunne ko. koskia hyvinkään mutta Luhalahdessa kalastettava alue on aika lyhyt. Kosken loppuliussa Kyrösjärveen luurailee kyllä aina taimen tai kaksi. Enempiä siihen ei mahdu.. Vahonkoski on roimasti putoava ja jonkinlainen nähtävyyskin. Siellä on kalastettavaa aluetta hieman enemmän mutta pirun pusikkoista maastoa.. Takavuosina muutaman "tammukan" olen Vahonkoskesta löytänyt..
Sikurinlahdelta kolmeen mieheen nollat sunnuntaina. Ei löytynyt ottihaluista kalaa matalasta eikä syvästä, ei morriin eikä pystyyn.
Nyt saa olla ainakin kuukauden tauko Kyrösjärvelle. Niin huono maku jäi.
Tällä lumentulolla voi tapahtumat olla lähiaikoina vähissä. Runsas veden jäälle pumppaaminen saattaisi houkutella kaloja valoisammalla ilmalla avannon alle valon perässä, mutta muuten on kyllä aivan liian pimeää jääkannen alla tällä hetkellä.
Sampa; vielä tosta Vahonkoskesta ja Sipsiönjoen loppuliu'usta. Kumpaankaan ei varmaan tarvi mitään erityislupia vai?
Terve!
Mihen kyrösjärvelle ensikertaa suuntaavien kannattaisi lähteä ahventa pilkkimään ja nimenomaan TURVALLISESTI kun järvi on aivan uusi ja tuntematon niin missä siellä uskaltaa liikkua.
Itselläni järvestä jonkunnäköinen veneily kartta mutta siihen loppu tieto taito paikasta. Paljonko järvessä jäätä?
Su koitettiin kyrökseltä ahvenia mutta laihaks jäi saalis. 1 tönäsy ei muuta... Mihinhän on kalat menneet?
Vahonkoskeen ja Sipsiönjärven reitin vesiin myy kalastuslupia Sipsiönjärven kalastusseura.
jäätä hyvästi.jäätiet avattu,joten kyllä pilkkijän kestää..
Kiitos ollipekkajarmotaneli! Sama se vaikka kalaa ei tule jahka turvallisesti uskaltaa liikkua. Toki jonkun ottipaikankin voi mainita jos joku haluaa paljastaa.
Ykkönen; Mistä niitä lupia voi sitten ostaa, Google ei ainakaan tiennyt kertoa? Perhokalastusta vois tosiaan mennä noille virtapaikoille harjoittelemaan sitten kesällä.
Kyrösjärvellä menestyksekäs pilkintä perustuu siihen, että ajellaan autolla (kelkalla) ottipaikasta toiseen ja toivotaan, että jostain löytyy. Etäisyydet ovat usein kilometrejä, joten jalkamies on aika heikoilla ja kun vielä lisätään, että järvi ei ole mikään pilkkimiehen paratiisi, niin lähistön pienemmät järvet ovat yleensä antoisampia kohteita.
Jos nimimerkki Ahvenia silti haluaa testata järveä, niin esimerkiksi Markansaaren ympäristö (Laiskankari, Tuulikari sekä Pennisten Viljakkalan puoli)on kohtuullista aluetta.
Sipsiön järven kalastusseuran lupia myydään mm. Luhalahden Nesteellä.
A Alto: Kiitokset tiedosta. Jostain Paskonnokan hujakoilta olisi tarkoitus lähteä johonkin ja nimenomaan kävellen. Markansaari näyttäisi olevan siinä lähistöllä, toki matkaa siihenkin taitaa olla kävellen turhankin paljon.
verkkomiehillä jokusia kuhia tänään.tasurilla pojan kanssa tyhjää.
paskonnokasta luikaus markalle.kuten aalto mainitsi niin markan ympärillä kelpo paikkoja.myös itse paskonnokka kannattaa onkia,siitäkin joskus kalan ottaa.hommaa syvyyskartta niin helpottaa kovin...
Paskonnokasta lounaaseen 150-200 m Manunkari pitäs löytyä ahvenia.
Eilen tuli istuttua madepilkillä Tevaniemen suunnassa, ei tullut vielä mitään.
Kiitokset paljon kaikille vastanneille! Huomenna siis liikkeelle. Ja sunnuntaina raportoin kuinka ensikertalaiselle kyseisellä järvellä kävi.
Torstaina pari madetta käväsi, eilen ei tapahtumia. Kaikinpuolin kalat hukassa..
Kuinka on mateet järvellä liikkeellä ja ottaako jo ryöstäjään?
onko kellään ollut kartiskoita kyrösjärvessä ja onko ollu kauhiat saaliit!!!!!!
miten jäätillanne tällähetkellä selänpuolella joko on 20cm??????
joku traktori upposi jäihin osaranlahdella. kyllä siellä 30 senttiä on.
Tänään parin tunnin reissu aamu kalaan kyrökselle. Hukkareissu, ei nyppyn nyppyä...
No nyt antaantui kyröksen pannukarkeet affenet ekan kerran tänä vuonna tasurin eessä... isoin puolen kilon luokkaa.
Oliko Jigipäällä hyvin syontiä vai ottiko vaan jokunen,? Uskaltaako kysyä, että missä päin olit?
No nyt on venemessuilta uudet aseet Kyrösjärven kuhille. Sitten eikun odottamaan jäiden sulamista!
Jukkasp
Sivut
Lisää uusi kommentti