Uistelu yöllä, järjettömyyden huippuko?
24.06.2008 - 14:13
Täälläpäin suomea tuulta ollut pari viikkoa putkeen,ettei vesille ole mitään asiaa,näin ollen mielessä kävi,jos yöllä lähtis koittamaan,kun on ainut aika milloin tyyntyy.
Kalastusmuotona siis veto-uistelu.
Onko edes mahdollista saada lohikalaa yöllä ja jos on,niin onko kala syvällä vai pinnassa?
tietenkin on mahdollisuus. Yöhän saattaa olla lohikaloille parasta ottiaikaa. Kyllä minä pinnasta vetäisin.
kuhaakin tulee kivasti yleensä vasta auringonlaskun jälkeen, pinnasta siis
kyllä olen kuullut,että kuhaa saa,mutta en tunne ketään kuka yöllä olisi lohen uistelemalla saanut järveltä,eli sitä ajan takaa,että onko joku muu saanut?
Eihän yöllä ole edes pimeä tähän aikaan vuodesta, joten senkin puolesta pystyy uistelemaan. Kalathan löytää uistimesi vaikka säkkipimeässä mutta kalastus ei muuten ole niin mielekästä pimeällä kun ei näe kalavehkeitäkään.
Pinnasta vois varmaan napata mutta voithan viritellä jonkun vavan syvemmällekin niin ei mene ainakaan syvyysvalinnan piikkiin kalattomuus.
joo oltiin toissa yönä vanttausjärvellä uistinta vetämässä klo 19-04 kuhaa tuli 15 kpl joista 8 kpl yli kilosia otin mukaan klo 02.00 sitten jysähti takilasta 2m syvyydeltä 1.5kg taimen eli syö myös yöllä ilma oli ensin tuulinen mutta yöksi tyynty. tosin tällä korkeudella aurinko ei laskenut koko yönä
Taimen on ainakin hämäräaktiivinen kala, lohesta en tiedä. Mutta Inarin kävijät ainakin puhuvat, että yöllä on kesäisin ne kalat järveltä haettava.
Koskilla kalastetaan paljon (taimenta) illan hämärässä ja näin valoisaan aikaan yölläkin. Lapissa kun ollaan kalalla niin yöllä mennään rautujen perässä ja päivällä torkutaan.
En niinkään yöllä ole edes kokeillut,mutta 03.00 - 06.00 välillä olen saanut useita lohikaloja.Varsinkin taimen on aamuvirkku,mutta kyllä järvärikin osaa ottaa aikaisin aamulla.
Täällä inarilla tosiaan uistellaan melkein pääasiassa yöllä. Aurinko on tosin niin matalalla että joskus paistaa päin näköä inhottavasti, mutta reipanit päähän niin pärjää.
Tosipuheessa on tuota tullut koitettua joskus lokakuussakin, siis pimeän selkään kasarille. Varsin mieleenpainuva kokemus siinä vaiheessa kun aamuyöstä tuuli yltyy ja pitää lähteä karkuun jonnekin suojaiseen paikkaan. Tietenkin ilman mitään suunnistusvälineitä pelkän valoheittimen varassa. No, aina ollaan aamulla ittemme jostain löytäneet ja saalista ei yleensä ole tullut. Pitäisi vetää plaanareilla mutta se taitaisi mennä sähläämiseksi taikka pitäisi olla erikseen pelkästään valonheittimen käyttäjä.
Kirjolohia on tullut useita yöllä uistelemalla.
Mitenkähän mahtaisi toimia merellä tummassa vedessä tuo aamuyön uistelu? Kun nyt ainakin tuntuu päiväsaikaan kuhan ja taimenen ottihalukkuus olevan ihan nollassa.
Etelarannikon sameissa vesissa kuha ei oikein ota yolla.
Lisää uusi kommentti