Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
Kytäjä 2018/2019
Jaape70
03.12.2018 - 12:51
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Itse en menis. Vähän pohjosempana pikkujärvissä/lammissa n. 9-10cm jäätä. Veikkaisin, että Kytäjän kokosella järvellä jäätä on noin 5 cm paksuimmillaan. Reilusti ohuempiakin kohtia varmasti löytyy, eli tuskin kannattaa vielä mennä hengellään leikkimään.
Kyllä sinne jo uskaltaa mennä ja kalat hyvin syönnillään!
itseäkin kiinnostaisi. mutta onko kenelläkään varmaa tietoa, eli olisi itse käynyt ja kertoisi jään vahvuuden, kiitos
Jatkan omaa viestiä. Kävin äsken Kernaalassa kunnan rannassa kairan kanssa testaamassa jään vahvuutta. Jäätä oli noin 7-8 cm rannasta n. 15-20m ulos. Keskempänä varmasti vähemmän jäätä ja paksuusheittoa. Ensimmäiset verkot oli ilmestyny kunnanrannasta oikeelle melko matalaan. Itse en kyllä vielä menis riskeeraamaan kun jäät on just ja just minimivahvuuden yli paksuimmillaan ja ohuita kohtia löytyy. Joella olikin sitten sentin pari ohuempaa jäätä ja jää paukku ja halkeili ilkeesti kairatessa.
Jo vain Kytäjällä jäät kantaa. Muutama mitallinen kuha jo plakkarissa.
Jo vain Kytäjällä jäät kantaa. Muutama mitallinen kuha jo plakkarissa.
Oliko jäätä miten kertynyt ?
10cm kahta puolta
Miltä syvyyksiltä Kytäjältä tulee kuhaa pilkillä?
5-8m. Sininen Nilsun taasuri noin 8cm paras. Papukaija toimii aamu- ja iltahämärässä.
Mahtaaķo vesisateet viedä jäät? Mikähän vaikutus on tuohon jään laatuun ?
Ei vaikuta mitään, hyvää teräsjäätä laadultaan.
Tänään koko päivä jäällä, pari hassua ahventa ja lahnoja.Kuhista ei tietoakaan, lieneekö kanta heikentynyt?Jää oli ok kunnossa
Eikös toi oo ihan normaalia kuhan pilkinnässä sisävesillä? Eihän se juuri ikinä oo kovin tuottosaa hommaa vai onko kytäjä jotenkin erilainen vesistö tässä linjassa?
Pari talvea sitte joka reissulla oli kuha tapahtumia ja mittakala oli yleinen.
Ite olin eilen ja 39, 44 ja 48 kuhat
Kytäjällä...!
Mistä kohtaa järveä? Jos kehtaa udella..
Tänään pari kuhaa ja paistinahvenia, näytti olevan muitakin jäällä.
Ihan hyvin. Oliko jo paljon verkkoja järvellä?
Ei ainakaan näkyny yhtään verkkoa.
Hyvä. Verkkojen määrä on muutenkin vähentyny reilusti vuosituhannen vaihteesta, luulis olevan pyydettävää lähivuosina. Oliko kalat millä syvyydellä?
Ei tuolla(kaan) enää kukaan verkota enempi paha liika vapakalastus.
Hyvin kyllä kuha matalassa ottaa. Ruokakalat saa jokainen.
Hyvin kyllä kuha matalassa ottaa. Ruokakalat saa jokainen.
Miten matalasta täytyy kuhaa koittaa kytäjältä että pilkillä saa kuhaa? verkottajat yleensä saa hyviä saaliita syvältä, kumma kun pilkkijät monesti puhuu hyvistä saaliista ihan muutaman metrin vedestä..
onko ollu viime aikoina kävijöitä ? onko kuha ja/tai ahven ollu otillaan ?
Lisää uusi kommentti