Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
Live laitteet
Anonymous
21.02.2021 - 17:19
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Live luotainten käyttö voi johtaa kohtuuttomuuksiin jos lähtökohtana on ainoastaan maksimoida saalis. Olipa se saalis pamputettua tai C&R. Itse huomaan välillä tuijottavani ruutua ihan liikaa. Silloin on hyvä vaihtaa kalastustekniikkaa vähemmän ruutuintensiiviseksi. Jos livelaitteita käyttää oppiakseen uutta vesistöstä ja kalojen käyttäytymisestä, niin ovat oikein hyvä lisä aikaisempaan kalastuselektroniikkaan. Toistaiseksi vaan pahuksen kalliita, mutta niin kaikki uutuudet tuppaavat olemaan.
Kovasti näyttää tekevän tuloa, onkohan humminbirdiltä tulossa kans, vai onko ainoat merkit lowrance ja garmin?
Mites palstalaiset näkee, voisko livelaiteavusteisesta kalastuksesta voida saada alalle uusia nuorukaisia? Muuten näyttää että ammattikalastus kuolee nykyisten amnatinharjoittajien mukana..
Merikalastus kuolee merimetsojen ja hylkeiden takia. Kalojen määrä ei meressä lisäänny live vehkeillä.
On tyhmää käyttää mitään apuvälineitä kalastuksessa, kaikuja tai muita.
Jep, joutais kieltämään kaikki veneet, siimat ja koukutkin. Paljain käsin voi pyytää sen verran mitä jaksaa itse syödä.
Jotenkin tuntuu että näiden tarkoitus on ainoastaan saada mahdollisimman isoa ja mahdollisimman paljon vain ja ainoastaan näytille. Tähän tämä somemaailma ihmisriepua ajaa, jokainen voi sitten itse päättää onko se hyvästä vai pahasta.
Live laajentaa kalastusharrastusta. Se on todella mielenkiintoista katsoa, miten kalat reagoivat uistimeen. Laitteiden avulla myös saalis paranee, koska kalastustarkkuus lisääntyy. Pidän liveä tervetulleena uutuutena.
Aikaisemmin kalastajilla on ollut haaveita katsoa veden alle, että onko kaloja ylipäätään tai missä ne ovat. Nyt se on mahdollista. Laitteita kokeilleet eivät halua palata vanhaan. Miksi mennä kalastamaan johonkin paikkaan, josta ei tiedä onko siellä mitään vai ei? Tähän ei auta tähtitaivaan lukeminen tai säiden tulkinta. Ne ovat pääpiirteittäin arvailuja eikä faktaa. Puolestaan ruudun näkymä antaa todellisen tiedon.
Börjen mainitsema ruuduntuijotus lisääntyy ja se on varjopuoli. Näyttö vangitsee katseen kuin elävä tuli. Siitä ei pääse mihinkään.
Livet aiheuttaa vastustusta, kuten kaikki uusi. Niinhän se oli kännyköidenkin kanssa. Nyt kännykkä on kaikilla.
Lopuksi vielä maininta kaloista. Noi laitteet eivät pyydystä kaloja. Jos kala ei syö, niin tärppejä ei tule, vaikka olisit millaisen kalapankin päällä. Siinä on se haaste ja mielenkiinto varsinaisessa kalastamisessa. Elektroniikka auttaa siitä, että olet oikealla paikalla ja näet, mitä tapahtuu veden alla, kun uitat uistinta.
Näin on... Jo peruskaikukin antaa tietoa hyvin. Vertikaalissa on tavallista että 30 kuhaa käy viehettä katsomassa ja silti ei yhtään saa.. Mutta silti oli paljon `tapahtumia ja `jännää, kiva kalastus päivä siis. Veneestä löytyy viisto ja luodatut kartat. Kalastus ilman kaikua on kuin keräisi marjoja pimeässä ilman valoja.
Pilkillä käytän perus 2D kaikua ja se riittää gps kanssa mainiosti..
Liveä en toistaiseksi katso tarvitsevani, antaa nyt rauhassa tekniikan parantua ja hintojen laskea.
Harrastus maksaa aina ja nytkin lähden pilkille kuntoilemaan potkukelkan kanssa ja käsikairalla.
Itselleni on tullut kaikuluotaimensta sellainen juttu, että kun näen kaloja siinä seuraamassa pilkkiäni tai kesällä uistinta, se monesti riittää kalaelämyksestä. Välillä on kiva saada saalistakin, mutta on se vaan hauska huomata, että kaloja on vedessä enemmän kuin luulisi. Eivät vaan ota kiinni.
kyllä noita kaloja omiin tarpeisiin näyttää ilman liveäkin tulevan ja enempää en tarvii
En nyt ota kantaa eri merkeistä, molemat ovat pätkällä hyviä. Mutta vähän alkaa live kiinnostamaan.......
https://youtu.be/VrDYkLeg5bs
En ilman liveä lähtis enää kalaan
Jos kalaa ei tule ilman liveä, on syytä katsoa peiliin?
Live on tämänpäivän juttu ja turha yhdenkään ykän sitä dissata.
Täytyy sanoa, että kun olen sitä ikäpolvea, ettei videopelit ei ole minun juttu, niin eipä livetkään säväytä.
Mutta varmaankin ajaa asiansa niille, jotka hakee kalastuksesta tekniikan kanssa puuhastelusta sekä ruudun jatkuvasta tuijottamisesta.
Hyvä puoli, että lisää harrastajien määrää sekä eurot liikkuu, niin ei tarvitse pelätä, että kaikki erikoiskaupat näivettyisi pois.
Kirjoitin oheisen aiempaan Live keskuteluun. Tässä oma analyysi myös tähän keskusteluun.
live luotaimen edut ja haitat:
Edut:
- Enemmän kalatapahtumia (jos vain kala on vähänkään syönnillään), kun tietää tarkalleen missä ja minkäkokoisia kaloja (ja jopa kalalajin) on lähialueella.
- Voi näin ollen kalastaa valikoivammin esimerkiksi vain isoja ja mitoittaa omat välineet sen mukaan (välikoon kaloja tulee joka tapauksessa).
- Oppii nopeasti kalojen käyttäytymisen ja sijainnit vuodenaikojen sekä keliolosuhteiden mukaan.
- Saattaa houkutella uuden tyyppisiä kalastajia vesille (jotka ovat kiinnostuneita tekniikasta ja sen käytöstä)
Haitat:
- Riskinä on ahneus saaliskontaktien kasvamisena. Tämä tulee myös tavallisten kalastajien osalta realisoitumaan.
- Se ilmenee muun muassa isojen yksilöiden pyytämiseen (ja päästämiseen). C&R kalastuksessa aina on riskinä väärä kalan käsittely, liian syvältä pyytäminen tai muulla tavoin kalan vahingoittaminen (jopa taitavien C&R kalastajien toimesta). Toinen riski on suurien kalamäärien kotiin tuominen ja naapureille jakaminen. Pitkässä juoksussa saattaa aiheuttaa isojen kalojen vähenemistä vesistöissä.
- Miten kalavesien tuki-istutusten käy, sen aika näyttää. Onko kalavesien omistajilla motivaatiota kalakantojen ylläpitoon (jos valtionkortilla kalastetaan kalat pois)?
Tulevaisuus:
- Kyseinen tekniikka tulee yleistymään edelleen kehittymään, kun hinnat putoavat seuraavan 10-vuoden aikana.
- Kalastuksen harrastajamäärät tulevat edelleen laskemaan tulevaisuudessa. Miten nykytason kalakorttivarat saadaan ylläpidettyä?
- Ne jotka kalastavat, saavat suurempia saalismääriä per reissu (kun tekniikka korvaa osittain taidon ja perinnetiedon).
- Kalastukseen käytetty varallisuus kasvaa niiden osalta, jotka kalastaa.
- Vesistöt oletettavasti puhdistuvat pikkuhiljaa (nyt kun turvetuotantokin ajetaan pikkuhiljaa alas)
- Vaikea ennustaa miten isojen kalojen käy, mutta itse epäilen niiden määrän harvenevan ainakin niissä vesistöissä joissa ei nykytasolla olevaa tuki-istutusta kyetä pitämään
- Särkikalojen määrät tulevat lisääntymään (kun kalastus kohdistuu lähinnä petokaloihin) ja vesistöt lämpenevät.
Live ja elektroniikan kehitys on hyvä, niin saadaan uutta porukkaa mukaan kalastamaan. Live niinkuin kaikki muutkin sallitut ja kalastuksen tehokkuutta parantavat välineet siirtävät vastuuta kalastajalle. Ylilyöntejä on jo tullut ja niistä noussut iso haloo - ihan kilpailuissa. Näistä otettu todennäköisesti opiksi.
Live laitteet väärissä käsissä on tuhoisia ja oikeissa käsissä voi jopa vähentää kaikkia sivuosumia, kun keskitytään vain kohdekalaan ja kokoon.
Turha kieltää laitteita vaan rajoitukset pitäisi olla laissa. Jenkit puhuu videoillaan "catch the limit". Kannattaisin tarkempia ja jopa järvikohtaisia rajoituksia. Nyt niiden tiedottamiseen digiaikana on hyvin halvat tavat kun ei tarvitse printata koko Suomen järvistöä.
Harvapa tuolla on eläinproteiinin perässä, vaan elämyksien, joten so not. Live kaiku on hyvä valinta paitsi jos on kieroon kasvanut vanha änkyrä.
Tekee kalastuksen liian helpoksi. Meni vähän fiilis koko hommaan kun tuli hankittua live. Saatuja kaloja on vaikea arvostaa,oli ne omia tai toisten saamia. Tuntuu väärältä,kun itse tahkonnut vuosia ja opetellut kantapään kautta saamaan isoja kaloja määrässä paljo ja nyt keltanokat pystyy samaan kun laittaa muutaman tonnin laitteisiin.
Nyhyy. Ei kaiken tarvitse kulkea sitä sinun kivikkoista polkua, miten se on sinulta pois
Uhka vai mahdollisuus. Live laitteet mahdollistaa nuoren nopean kehittymisen ammattilaiseksi, mikä kyllä tuo nuoria lisää harrastuksen pariin, mutta tämä myös eriarvoistaa nuoria, kun kaikkien vanhemmilla ei ole mahdollista ostaa lapsilleen live vehkeitä ja sitten parempien perheiden lapset saa suurempia kuhia ja enemmän tykkäyksiä somessa. Lisäksi on mahdollista, että nuoren kalakehityksen mukana ei pysy muu kehitys, joten lieveilmiöt on mahdollisia (liika pamputus). Toisaalta nuorten huikea kehitys livekalastuksen mestareiksi on vanhan liiton miestenkin kannalta siltä kannalta toivottavaa, että jos haluaa pysyä huipulla, niin on kehitettävä itseään. Sama kuin liike-elämässä, ettei voi kuin kasvaa tai kuolla.
Elämysten ja työelämän tasapainottamisen vuoksi käydään kalassa. Saalis on toisarvoinen asia ja yksi mittakuha per reissu on se mitä tarvitsee....tai ei oikeasti tarvitse koska kalaa saa kauppahallista. Liven ruudun katselu ei oikein nappaa tietotekniikan ammattilaiselle, kun läppärin ruudun kanssa elää työelämää muutenkin. Hyvä fiilis tulee luonnosta ja hiljaisuudesta sekä mahdollisuudesta olla yksin tai vaimon kanssa sekä irtautua työelämästä. Viistokaiku riittää että tietää olevan suunnilleen oikealla hehtaarilla. Mielummin laittaa muutaman kiloeuron per vuosi sukanvarteen ja vaihtaa venettä hieman useammin uuteen, kuin ryhtyy tuijottamaan ruutua vapaa-ajalla.
Ei siis tarvitse olla vanha persaukinen änkyrä jos live ei kiinnosta. Kieroonkasvanut....niin no....tämä on näkökulma kysymys,
Tietenkin elektroniikkaan heitetty raha on tavallaan hukkaan heitettyä, että muutaman vuoden ikäinen elektroniikka on lähes nollan arvoista kun taas muutaman vuoden vanha vene voi olla lähes uuden arvoinen. Mutta kovasti monet silti hehkuttaa tuota live ruudun tuijotusta. Onneksi itse harrastan meritaimen heittokalastusta ja sen lisäksi ahvenen vaappu ja lippakalastusta, niin noissa lajeissa livellä ei edes tee juuri mitään. Haukeakin on tullut riittävästi saatua heittämällä kaislarantoja, kivirantoja, rinteitä ja 'keskimataloita', että en siinäkään liveä ole kaivannut. Ison hauen kalastukseen livestä voisi olla hyötyä, mutta oikeastaan inhoan lyhyillä heitoilla torkoamista. Enkä mauttoman ja siiman päässä lötkön kuhan trofee kalastustakaan jaksa. Onneksi kalastuksessani ei ole pakko Liveen sijoittaa.
Lohen live täsmäheittokalastus kyllä kiinnostaisi, mutta taitaa olla niin, että pitäisi mennä jonnekin muualle missä lohta olisi paljon enemmän.
Sekö on kieroon kasvanut änkyrä ken haluaa vaalia kansallisia perinteitä, ja pitäytyä vuosikymmenten saatossa toimivaksi todetussa kohtuullisesti ravintoa antavassa kalastuksessa.
Minua ainakin hävettäs kovin kertoa jos mahtava kalansaalis olisi live kaikulaitteen ansiota.
Jokkainen tietenkin tekee miten arvelee parraaksi...mutta minua ainakin hävettäs.
Mulle se elämys on juurikin ruokakalojen saaminen. Kohtuukokoinen kuha tai kymmenkunta fileahventa on parasta mitä kalareissulta toivon. Ei kiinnosta isojen, kappalemäärän ja täysin turhien ennätyksien jahtaaminen.
Mulle kans mielummin kuus kolmesatasta kun yksi kakkosen kulmaniska.
Toisaalta neljä 1.5kg kuhaa lämmittäisi mieltä enemmän kun kutosen kuha.
Voisiko olla, jos on itse hyvin varustettu ei haikaile isoa enään onkeen.
Ruokanahan mahdollisimman pieni eläin on aina maistuvin, kuten sian tapauksessa juottopossu. Kalan tapauksessa vaan tulee raja vastaan, milloin perkaaminen käy turhan työlääksi. Ei ne kuolemaa odottavat vanhat kalat ole pannulla parhaimmillaan toisin kuin siiman päässä. Siksi ihmiset suosii välikoon kalaa ruoaksi.
Harvapa tuolla on eläinproteiinin perässä, vaan elämyksien, joten so not. Live kaiku on hyvä valinta paitsi jos on kieroon kasvanut vanha änkyrä.
Ei tarvii koneapuja. Se saa kalaa muutenkin! Ja lopettakaa tuo ikärasismi.
Sivut
Lisää uusi kommentti