Haukivapa
22.02.2021 - 17:39
Pitäis kevääksi hankkia uus haukikepukka hyrräkelalle. Oon tässä vähän katellu niitä ja kiinnostais ainaki noi Daiwan Prorex X -120g ja Prorex AGS 40-100 g tai -120 g. Ois kiva kuulla vastauksia näihin kysymyksiin:
- Onko noi ylipäätänsä hyviä?
- Jos jollain on joistain noista vavoista kokemusta niin, onko hyvä heittää 50 g kumiakin?
-Onko kannattavaa käyttää vähän enemmän rahaa tohon AGS-sarjan vapaan vai onko toi X parempi hinta-laatusuhteeltaan.
- Minkä kokonen kela on noihin hyvä? Riittääkö 230 g painava hyrrä vai pitäskö olla painavampi?
BFT Roots -sarja näytti olevan Motonetissä -30% halpuutuksessa. Vaikuttavat olevan asiallisia vapoja juuri tuossa kysymässi painoluokassa.
Kaveri käyttänyt prorex x pari vuotta nyt, kehunut kovasti sitä. Itse ostaisin juuri tuon halvemman mallin ja laittaisin kelaan vähän enemmän rahaa, esim abun revo4 beast tai okuma komodo ss. Molemmilla malleilla kyllä lentää kevyetkin junnu pigistä aina isompiin haukikumeihin ihan mainiosti.
AGS:ssä on erona tosiaan vain nuo hiilikuitu rengaskiinnikkeet, joilla saa vähän paremman tuntuman. En kyllä näe, että hauenkalastuksessa olisi suurtakaan apua isoilla vieheillä, joiden kolhut kyllä tuntee muutenkin. Ahven- ja kuhavavat sitten erikseen. Itselläni on AGS-malli noille pienemmille kaloille.
Toi Roots G2 bayonet kyllä kiinnostais myös. Oisko jollain täällä kokemusta kyseisestä vavasta tai vapasarjasta?
Mitä toi Roots Bayonet muuten painaa? En löytänyt netistä.
Ihan muistutuksena että Motonetin halpuutus loppuu huomenna sunnuntaina 14.3 ja nyt menee puoleen hintaan kohtuullisia hyrrävapoja.
Kävin juuri hakemassa BFT Roots Tailgunnerin, joka on ns downsize haukivapa 80g asti. Baynot tuntui liian jämäkälle kepille käyttämääni 20-40g kumien heittelyyn. HIntalappu oli 94,50e.
Lisää uusi kommentti