Hyppää pääsisältöön
Kalastus.com
Etusivu
Keskustelu
Kalenteri
Galleriat
Kalaruoka
Kalastuksen ABC
Kalastusvideot
Kalastuslinkit
Joko kuhan kutu ohi pääkaupunkiseudulla?
Anonymous
28.05.2024 - 00:12
Keskustelualueet
Kaikkea kalastuksesta
Mainostus sallittu
Uutisia
Viritykset ja rakentelu
Raportteja kalavesiltä
Kalastusvideot
Uusimmat viestit 2h
Uusimmat viestit 12h
Uusimmat viestit 24h
Lisää uusi viesti
Kirjautuminen
Käyttäjätunnus tai sähköposti
*
Salasana
*
Luo uusi käyttäjätili
Pyydä uutta salasanaa
OMAT TIETONI
Muuta asetuksiasi
Muuta profiiliasi
Netiketti
Omat galleriat
Omat ilmoitukset
Foorumihaku
Muista rauhoitusajat ja alueet.
Toki. Ja tarkoitan siis aikaa, jolloin myös koiraskuhat jättävät kutupatit ja alkavat tankata.
Viime sunnuntaina oli vielä kutemattomia ahvenia merellä. Kuhasta ei havaintoja
Kuhan kutu alkamassa näillä keleillä lähiaikoina isommalti, paremmat ahvenat ei ole vielä aloittanutkaan, tämä tieto on näillä meiijjän syvillä vesillä.
Molempien kudut päällänsä, etenkin ahvenella voi ottaa vielä helposti kuukauden.
Syvemmältä vesi lämpiää hitaammin, siksi sompi ahvena kutee aina viimeiseksi, p-päitsilässä tamä ajoittuu jussin molemmin puolin.
Muutama ahven tullut heittemällä, olivat kuteneet. Tämä Helsingissä.
Kiitos kommenteista.
Tarkennan vielä, että kyse PK-seudun merialueista. Lisää tällaista asiallisuutta palstalle :-)
Muutama ahven tullut heittemällä, olivat kuteneet. Tämä Helsingissä.
Pari pientä kuhaa tullut sivuosumana sisäsaaristosta.
Ahven kutee kylmempää veteen kuin kuha.
Tämä on järvikohtanen asia.
Ei ole.evoluutio ei muutu sinun höpötyksellä
kuha kutee kesällä lämpimään veteen yli 10c. näillä helteillä jossain päin voi jo olla valmistelut käynnissä, mutta ns vanha rauhoitusaika oli kesäkuu. eli ei vielä kiirettä siihen että koiraat poistuisi kutupateilta ruokailu puuhiin.
On vasta alussa
Keilalahdella hyvin yli 20 astetta. Kuhaa näkyy kaiussa muttei ollut tänään purulla, pari ahventa tuli.
Tutkassa näkyi muttei ylös noussut mitään.
En tiijjä statin kutuhommeleista, veikkaan että metallikan jätkät saa keikan jälkeen.
Niistä mitallisista ja alamittaisista, joita olen kaverin kans saanut, ei ole tullut mätiä eikä maitia. Toki otanta ei ole iso, noin 10 kuhaa.
Se on ihan sama onko kutenu vai kutematon jos tähän aikaan ongit pannulle mällikuhan pesää vahtaamasta.
Ennen tämäkin assii osattiin tuumata maalaisten jären kanssa, onkimiehet pääsi laillisesti kuhajahtiin vasta heinäkuun alussa.
Ennen tämäkin assii osattiin tuumata maalaisten jären kanssa, onkimiehet pääsi laillisesti kuhajahtiin vasta heinäkuun alussa.
Espoosta Loviisaan kuhan tärkeimmät kutulahdet ovat vielä viikon rauhoitettu. Kalastus sallittu 16.6 alkaen.
Ennen tämäkin assii osattiin tuumata maalaisten jären kanssa, onkimiehet pääsi laillisesti kuhajahtiin vasta heinäkuun alussa.
Espoosta Loviisaan kuhan tärkeimmät kutulahdet ovat vielä viikon rauhoitettu. Kalastus sallittu 16.6 alkaen.
Siellä vielä maalaisten järkeä pikkasen jäljellä.
Eipä rauhoitus mitään auta. Vanhankaupunginlahdella kalastus jatkuu edelleen. Ja jopa luonnonsuojelualueella.
Erittäin vastuutonta. Onko sulla järkeä päässä? Ei näin. Rauhoitus aikana pesän vartijoita kalastelet. Iso peukku alas.
Vai pesänvartioita kalastan? Voihan se olla, vaikka en kalasta rauhotusalueilta enkä paikoilta, joissa vettä on alle 3m. Lisäksi ne mittakalat, jotka olen ottanut, ovat kaikki olleet mätipussista päätellen naaraita. Naaraathan lähtevät kudun jälkeen vähän syvempään veteen syömään.
Kuhan kudusta löytyy seuraavaa tietoa: "Kuhan kutuaika ajoittuu touko-kesäkuuhun. Kuha kutee matalaan noin 1-3 metrin syvyyteen kovalle sora-, hiekka- tai savipohjalle, joissa mielellään saisi olla risukkoa mätijyvien kiinnittymistä varten."
Espoostakin sai 90-luvulla illassa uistelemalla 50kuhaa. Nykyään niitä on todella vähän.
Lisää uusi kommentti