Master 390
26.04.2019 - 20:49
Tollainen komia peltipaatti tuli hommattua kesäpaikkaan. Veneessä on nyt 80-luvun 20hv yamaha kahvaohjauksella ja sinänsä toimiva peli mutta lienee aika yläkanttiin tuon paatin ominaisuuksiin. Ehkä jopa vaarallinen .... Nyt olisi
aikomus ostaa uusi mutta enpäs löydäkään tuon veneen moottorisuosituksia. Eli koska kalastelen lähinnä yksin
niin aikomus olisi hommata alin mahdollinen. Venehän tuntuu aika ruuhi pohjanmuodoiltaa eli voisi kuvitella että nousee plaaniin aika pienelläkin koneella?
Mittojen ja painon perusteella 20 hv lienee kohdallaan, joskin plaanannee 15 hv:llakin tai kevyenä jopa kympillä. Laittaisin budjetin mukaisen koneen. Eli ajaisin sillä kakskymppisellä.
takana, ruuhimainen pohjamuoto.
Varmasti 20:llä lähtee kuin hauki rannasta.
Pitemmässä puoliukuvassa kuormineen 15hv.
20 yksin menessä täysillä jo vaarallinen.
Jos varaa on, laittaisin masteriin pienemmän.
Toisaalta...ei ole pakko ajaa urku auki.
Kokemus opettaa.
Joo ei ole mikään miellyttävin kyllä pienessäkään aallokossa ja 4 tahti olis suunnitelmissa. Kiire ei ole mihinkään ja pisimmät siirtymät n 5 kilsaa . Miettinyt tuollaista 10 hp. Tosiaan painoa taitaa olla vain se 150 kg.
Lisää uusi kommentti